Člověk je zručný a tvořivý tvor už od nepaměti. Vyšívání vzniklo pravděpodobně na asijském kontinentu a to nejspíše v Číně. Nálezy potvrzují jeho zhruba tří a půl tisíci letou existenci. Do Evropy se tato technika dostala až výrazně později. První výtvory se datují zhruba do roku jedenáct set našeho letopočtu. Vznikaly zejména koberce, které zdobily obydlí tehdejších lidí.
Tradiční ruční vyšívání, jak ho známe, se tak postupem let dostávalo do popředí a bylo také koníčkem bohatších žen a dam. Ty si výšivkami zdobily zejména ubrusy, kapesníčky či různé dekorační přehozy.
Nejznámější techniky jsou tři. Nejjednodušší je tzv. křížový steh. Dvě bavlnky se při něm kříží v úhlu devadesáti stupňů. Druhým je řetězový steh, kdy se při jednom protažení vytváří smyčka a nit se pak táhne opačným směrem. Poslední klasickou ruční technikou je kelim. Jedná se o vodorovné žebrování. To je využívání zvláště koberců.
Ručnímu vyšívání odzvonilo v průběhu devatenáctého století, kdy byl vynalezen vyšívací stroj, který přinesl tomuto typu ručního umění nový rozměr. V dnešní době jsou ty nejmodernější vyšívací stroje obsluhovány počítačem.
Co můžete vyšívat vy? Inspiraci si najděte na internetu. Prohlédněte si fotografie na sociálních sítích nebo shlédněte videa z přehlídkových mol. Jistě najdete něco, co se vám bude líbit. Pak už stačí vzít starou džínovou vestu a na její zadní díl něco pěkného a zajímavého vytvořit. Vnesete tak do svého šatníku nový život a nádech.
Vyšívání se tak může stát vašim novým koníčkem. Vypnete od každodenního života a upřete svou mysl na něco tvořivého. Pozitivní je také klidový účinek. To, že si odpočinete od myšlenek na běžné starosti, může mít až meditativní dopad. Nějakou pěknou výšivkou si pak můžete ozdobit také kabelku či batoh. Hezky bude vypadat i na kabátě nebo košili. Můžete se ostatním pochlubit svým uměním a jistě tak získáte plno komplimentů.