Pokud si chcete koupit dům či byt a jdete si zažádat o hypotéku, zjistíte poměrně brzy, že je na trhu velké množství typů a druhů. A každý je vhodný pro poněkud jiný druh zákazníka. Jak ale poznat, který je vhodný pro vás? Koneckonců nabídka je taková, že laik může mít problém se v ní vyznat, navíc pokud se nevyzná v používané terminologii.
Jedním z typů, které jsou považovány za rizikové, avšak přesto patří k nejoblíbenějším, je hypotéka bez registru Hypotéky bez registru. Rozdíl oproti jiným spočívá především v tom, že žadatelé nejsou prověřování v registru dlužníků. Dosáhnou tak na ni i lidé, kteří by byli jinde odmítnuti, neboť jsou díky tomu, že tam mají záznam, považováni za potenciální neplatiče a rizikové klienty. Nutno podotknout, že záznam tam nemusíte mít vlastní vinou.
Avšak mnoho z nás má k tomuto typu hypotéky přirozenou nedůvěru. Koneckonců tím, že půjčí peníze i těm, kteří jsou již zadluženi, se vystavují velkému riziku, že klient nebude splácet. A to již zavání praktikami některých společností, které půjčují peníze na vysoký úrok, aby následně na neplatiče po delší době, až částka uspokojivě naroste, poslali exekuci.
Jak se tedy ochránit, abychom se nestali obětí něčeho takového? Nejlepší je samozřejmě si půjčku ani hypotéku nebrat. Někdy se však zdá, že skutečně jinou možnost nemáme. Jak tedy minimalizovat riziko v takovém případě?
Za prvé si společnost důkladně prověřte. Hledejte především reference stávajících i bývalých zákazníků. Ty jsou asi nejcennějším zdrojem informací. Také si pořádně přečtěte podmínky smlouvy, kterou budete podepisovat. Zajímejte se především, jaké jsou všechny možné poplatky, jak vysoké jsou úroky i RSPN.
Pokud se už pro ni rozhodněte, tak dávejte hlavně velký pozor, abyste všechny platby odváděli včas. Tím se vyhnete mnoha problémům.