Když jsem ještě nedávno výše uvedenou firmu zmínil, byla na tom finančně stejně jako Facebook. Nyní to už není pravdou.
Jeho hodnota(myslím tím tržní hodnotu) překonala pět set miliard dolarů. V českých penězích bych napsal, že je to jedenáct bilionů korun. Netuším, zda si někdo vůbec umí představit takové množství čehokoli. Já tedy ne. Copak je ta firma vůbec zač?
Byla založená ve městě Šen-čen. Vlastně se tehdy jmenovala Tencent Holding a byla to čistě internetová společnost. V současnosti prodává hry, a je také provozovatelem čínské obdoby Facebooku s názvem WeeChat. A pozor, tato síť má více než miliardu uživatelů.
Nu a tento čínský velkoobchod míní vyrazit do světa. A to s distribuční platformou WeGame. Ta se ještě nedávno jmenovala jinak, totiž TGP (Tencent Gaming Platform) a to celé je hodně podobné STEAMu nebo GOGu. A protože má WeGame dokonce nyní více uživatelů nežli známý STEAM, bude to velkolepá konkurence.
Za loňský rok dosáhly tržby čínského giganta 20 miliard dolarů. Takže pokud se najde distributor, a to zcela jistě najde, může být tažení do světa co se týče her vítězné.
Klasickému hráči je však třeba nabídnout i lokalizaci, a to by mohl být jeden jediný zádrhel. Číňané by museli asi nabízet již lokalizované verze, a v tom případě by mohli STEAM z jeho pomyslného trůnu lehce sesadit.
Mimochodem v lednu tohoto roku uzavřel smlouvu s touto společností i druhý gigant, a to nikdo jiný nežli Google. Co je na tom tak velkého? No například to, že až do této doby čínské úřady některé Google služby blokovaly. Hlavně ty emailové a obchodní.
Je jasné, že zatím se STEAM o své dobré bydlo bát nemusí. Jenže vše je otázka času a pokud si říkají, že ho mají dost a dost, možná dělají osudnou chybu. Ne že by obchody s hrami a jejich distribucemi z východu sesadili, ale možné je všechno. Stačí nabídnout něco navíc, a to Tencent rozhodně chce. Pak ještě udělat to levnější, a to je to, co hráči jistě uvítají. Takže si počkáme a uvidíme, kdo ze dvou herních gigantů vybojuje přední pozici.